20 juli 2026

Een youngtimer op de zaak, is dat slim?

De afgelopen jaren is de youngtimer steeds populairder geworden onder ondernemers. Niet alleen vanwege de uitstraling of nostalgie, maar vooral vanwege het belastingvoordeel.

Bij een gewone zakelijke auto betaal je bijtelling voor privégebruik over de oorspronkelijke nieuwprijs. En dat kan flink oplopen. Bij een youngtimer werkt dat anders. De Belastingdienst kijkt namelijk naar wat de auto nu nog waard is. En omdat die waarde vaak een stuk lager ligt, betaal je ook minder bijtelling.

In het kort

  • Youngtimer (16+ jaar) geeft fiscaal voordeel: 35% bijtelling over marktwaarde, kosten aftrekbaar, btw terugvorderbaar.
  • Praktijkvoorbeeld: fotografe José zet een oudere Mercedes diesel op de zaak vanwege ruimte en belastingvoordeel.
  • Wetsvoorstel 2027 verhoogt grens naar 25 jaar, waardoor voordeel vervalt (bijtelling dan 22%).
  • Nadelen: hoger onderhoud, milieuzones, mindere uitstraling naar klanten.
  • Conclusie: voordeel is onzeker, dus goed informeren is belangrijk.

Dat klinkt aantrekkelijk. Maar hoe werkt een youngtimer precies in 2026? Dit zijn de belangrijkste regels:

De belangrijkste fiscale spelregels van de youngtimer in 2026

  • Een youngtimer is in 2026 van 16 jaar of ouder
  • De bijtelling voor privégebruik is 35% die berekend wordt over de marktwaarde
  • Alle kosten van de auto zijn aftrekbaar van je winst
  • Btw op de kosten mag je volledig terugvragen
  • Gebruik je de auto ook privé? Dan bereken je 1x per jaar een btw-correctie
  • Je kunt ook rekenen met je echte privégebruik dan moet je een kilometer registratie bijhouden.

Een auto uit de tijd dat diesel nog goedkoop was

José draait de inrit naar mijn kantoor in. Ik zie haar vanuit het raam aan komen rijden met een zwarte Mercedes Benz diesel. Het is een tijdloze auto, een laag model met een laadruimte waar je al je campingspullen in kwijt kunt en je kinderen erbij. Het geeft me een nostalgisch gevoel. Ik bedenk dat de auto uit een tijd moet komen dat elektrische auto’s nog nauwelijks werden verkocht. Uit een tijd dat je diesel nog lekker goedkoop aan de pomp aftikte.

Een youngtimer op de zaak 

Een paar weken geleden belde José me. “Mijn auto heeft het opgegeven en ik heb echt een hele gave auto gezien bij de dealer. Ik heb hem gekocht”. Om er direct achteraan te vermelden: “Op de zaak’’. Ze had gehoord van de belastingvoordelen van een Youngtimer. Alle kosten op de zaak en van de zomer lekker met het grut op vakantie met deze bolide. Het leek haar een uitgelezen kans om de Belastingdienst mee te laten betalen aan de toch al onbetaalbare prijzen aan de pomp.

De youngtimerregeling op de schop?

lees hier verder
Man in youngtimer

Vrouwen en een crush voor die ene auto

“Nou, wat vind je ervan” vraagt ze als ze heeft geparkeerd. Er klinkt trots in haar stem door. Het heeft wel wat vind ik. Deze auto heeft een soort klassieke stoerheid die overslaat op haar eigenaar. Dat zeg ik ook en ze moet erom lachen. Mannen en auto’s is een ding. Maar vrouwen en auto’s is net zo goed een ding. Vooral wanneer er een crush aan ten grondslag ligt voor die ene auto, die je niet kunt uitleggen. Ik snap haar. Ik heb dat ook met mijn auto, die inmiddels de 2 ton aantikt en die ik absoluut koester. Maar die staat niet op de zaak.

Deze youngtimer past bij haar als eigenzinnig fotograaf 

José reist als fotograaf voor bedrijfsrapportages regelmatig naar verschillende locaties. Een auto met veel ruimte is een vereiste. Maar ze wil ook een beetje goed voor de dag komen. Ze is eigenzinnig en kiest niet voor een standaard aanpak in haar werk. Haar nieuwe youngtimer past precies bij haar. Zonder haar enthousiasme te willen temperen gaf ik haar toch wat kanttekeningen mee. Een youngtimer op de zaak is niet zo rooskleurig als het op feestjes en bij verkooppraatjes wordt voorgesteld.

Een wetsvoorstel ligt op de loer

De overheid heeft plannen om de youngtimer-grens in 2027 ineens van 16 naar 25 jaar te verschuiven. Deze wetswijziging is nog niet definitief, maar ligt wel op de loer. Vanuit de politiek, ondernemers en de autosector klinkt kritiek over de hardheid van de overgang. Er is politieke discussie over de uitvoerbaarheid van deze snelle overgang. Het zou kunnen dat de nieuwe plannen worden afgezwakt of gefaseerd worden doorgevoerd.

 

Kilometer- en reiskosten: wat mag je wel en niet aftrekken als zzp'er?

Lees hier verder
Auto bij een huis

De realiteit van een oudere auto

Wordt de wetswijziging wel aangenomen heeft dat consequenties voor alle ondernemers met een youngtimer op de zaak. Hun auto valt dan ineens onder de bijtelling van 22% van de cataloguswaarde. Het fiscale voordeel is hiermee tenietgedaan. Gelukkig is het wel zo dat de bijtelling van de auto nooit hoger kan zijn dan de gemaakte kosten.

Verder moet je rekening houden met de realiteit van een oudere (diesel) auto:

  • Oude auto’s vragen doorgaans meer onderhoud; dit geeft hogere kosten ook al betaalt de fiscus mee
  • Een diesel is vaak relatief zuinig, maar minder gunstig als je korte ritten maakt of vaak in de file staat
  • In meerder steden gelden milieuzones voor oudere diesels; je kunt niet altijd overal komen
  • Lage-emissiezones kunnen je werkgebied beïnvloeden; wanneer je werkgebied ligt in steden zul je minder opdrachten kunnen aannemen.
  • Klanten zien je auto soms als visitekaartje. Een oudere auto mag dan wel bij jou passen, maar kan ook nadelig werken in je uitstraling.

De tijd zal het leren 

Wanneer ze vertrekt staat José nog even naast de auto, alsof ze wil bevestigen dat dit echt haar keuze is geweest. Ze strijkt met haar hand over de motorkap. “Het kan allemaal wel zo zijn van die belastingregels en zo, maar ik krijg hier gewoon zin van om op pad te gaan,” zegt ze. “Ik zie wel hoe het straks gaat, ik ben er nu waanzinnig blij mee.
En dat is precies waarom ze de auto heeft gekocht.

Het is de vraag of het fiscale voordeel en haar crush voor deze auto opweegt tegen de realiteit van onderhoud, beperkingen van emissiezones en een mogelijke wetswijziging. De tijd zal het leren. Het laatste gesprek hebben we er vast nog niet over gevoerd.

Heb je zelf een youngtimer of overweeg je er een aan te schaffen, laat je dan goed informeren over de komende wijzigingen. Wanneer je de spelregels kent kun je pas een goede afweging maken om wel of niet te kiezen voor een youngtimer.

Anita Udink
Zij & Cijfers

Anita Udink
Geschreven door Anita Udink